Komunikat Prasowy #1 – Kongregacja Generalna

Komunikat prasowy dotyczący zmian przeprowadzonych przez I Kongregację Generalną Towarzystwa Jezusowego.

10 sierpnia Roku Pana Naszego Jezusa Chrystusa 2018 w Apostolskim Mieście Rotria bracia jezuici, z polecenia Ojca Generała, zebrali się na pierwszej w historii Towarzystwa Kongregacji Generalnej. Gremium to zostało zwołane celem dokonania koniecznych reform, mających na celu dostosowanie się do obecnej sytuacji zarówno Kościoła, jak i Towarzystwa. Wczorajszego dnia, tj. w święto świętego Joachima, Ojca Najświętszej Maryi Panny, zdecydowaną większością głosów Ojcowie Jezuici uchwalili nową konstytucję Towarzystwa. Została wprowadzona 4 – miesięczna kadencyjność urzędu generalskiego, a także została przewidziana możliwość włączenia wiernych oraz duchownych świeckich w dzieło Towarzystwa poprzez utworzenie Trzeciego Zakonu.

W związku z ogłoszeniem nowej konstytucji Ojciec Generał, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Aurelio Lorenzo Carlo de Medici y Zep SJ, złożył rezygnację, która wejdzie w życie o 23:50, 17 sierpnia, w święto świętego Jacka. W liście rezygnacyjnym czytamy :

Dziś przyjęta Konstytucja Generalna Towarzystwa Jezusowego ściśle reguluje kwestie związane z wyborem Generała. Zważywszy na fakt, że czasy marazmu w Zakonie, kiedy to mnie Ojciec Święty wyznaczył na Generała, bezpowrotnie minęły, chcę oddać sprawę wyboru pasterza naszej wspólnoty w ręce Braci.

Zgodnie z tą moją wolą, na podstawie Art. 8, §5. Constitutio Societas Iesu, rezygnuję ze stanowiska Generała Towarzystwa Jezusowego.

Cała wspólnota jezuicka dziękuje Ojcu Generałowi za dotychczasową, jakże owocną pracę na rzecz Towarzystwa. Nie był on tylko sprawnym administratorem, ale przede wszystkim dobrym pasterzem, który wyprowadził Towarzystwo z marazmu. Na stałe zapisał się on na kartach historii jezuickiej jako wielki odnowiciel.

Do czasu wyboru nowego Generała zarząd nad zakonem przejmie nowomianowany Progenerał, ojciec Michelangelo Piccolomini SJ. On także przejmie przewodnictwo nad obradami Kongregacji.

W imieniu Kongregacji Generalnej,
x. Tomasz Mancini SJ

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s